یکشنبه 29 خرداد‌ماه سال 1390

تاله و برف یکی از ولسوالی های ولایت بغلان بوده که در همجواری ولسوالی کهمرد ولایت بامیان قرار دارد، این همجوار نه تنها از لحاظ جغرافیایی می باشد بلکه شهروندان سالک در این دو ولسوالی روابط نزدیک فامیلی با هم نیز دارند. 

 تاله و برفک از زمان حاکمیت طالبان یکی از ولسوالی مهم واستراتژیک برای آنان بوده وهم اکنون نیز گروهای مخالف مسلح دولت عملاً در بسا نقاط آن فعالیت دارد. 

از دوران جهاد تا اکنون اجزاب جمعیت اسلامی و حزب اسلامی  هواخواهان زیاد داشته و دارند. 

این ولسوالی نه تنها نقطه چالش بر انگیز برای اداره محلی بغلان بوده بلکه لانه امن برای مخالفین مسلح که هدف اخلال امن و نظم عامه دربامیان را دارند نیز میباشد.  

دیروز ۲۸ جوزا 1390 ساعت 1و 30 دقیقه بعد از ظهر دو تن که هویت شان تاهنوز تثبیت نشده در حالیکه سوار بر موتر سایکل بوده اند، شاکر مدیر امنیت این ولسوالی را در جلو چشمان دها دکاندار ومشتریان آنها با ضرب گلوله به قتل رسانیده اند. 

بنا به گزارش خبر گزاری بغدی بنقل از سید محبوب شاداب ولسوال تاله وبرفک آقای شاکر در حال گزمه و اجرای وظیفه بوده است. 

بگفته آقای شاداب مهاجمان بعد از حمله قادر به فرار شده اند. 

بدون شک امنیت پایدار در هر جامعه بدون همکاری مردم امکان پذیر نیست ولو صدها نیرو امنیتی برای تامین امنیت موظف شده باشند. 

از چند سال بدینسو تعدادی زیادی از مخالفین مسلح که در این ولسوالی دست از مخالف برداشته و سلاحهای شانرا به مسئولین امنیتی ولایت بامیان تسلیم نموده اند. 

این در حالیست که مقامات محلی در ولایت بامیان چندین مراتب نگرانی شانرا مبنی بر موجودیت مخالفین مسلح در مربوطات ولسوالی تاله و برفک ولایت که باعث ایجاد نا امنی در ساحات دره شکاری، ولسوالی های شبر، سیغان و کهمرد میگردد ابراز نموده اند. 

در جامعه ما متاسفانه چشم های جرم بین خیلی ضعیت شده واین عمل باعث تقویه مخالفین مسلح میگردد وگرنه فرار مخالفین مسلح که آقای شاکر را به قتل رسانیده  در چنین شرایط ومکان محال است