چهارشنبه 15 تیر‌ماه سال 1390

مقام های محلی در ولایت غزنی می گویند که 32 دانش آموز دختر در منطقه موسوم به "مرادینه" ولسوالی مالستان ولایت غزنی به یک بیماری ناشناخته مبتلا شده اند.
بدنبال شیوع این بیماری و عدم شناسایی آن، مقام های محلی در مالستان مکاتب منطقه مرادینه را تا "شناسایی این بیماری" تعطیل اعلام کردند.
در چند سال اخیر دانش آموزان مکتب دخترانه در چند ولایت کشور و از جمله کابل، پروان، غزنی، کاپیسا و قندوز به صورت گروهی بیمار شدند.
مقام ها در وزارت صحت عامه می گویند که عدم رعایت بهداشت و نبود آب آشامیدنی صحی سبب بروز این گونه بیماری ها می شود.
این مقام ها می گویند دخترانی که در گذشته با این نوع بیماری مبتلا شده بوده اند، مدت را (حدود یک ماه) بیمار بوده اما در نهایت بهبود یافته اند.
عبدالقدوس "رحیمی" معاون تدریسی ریاست معارف ولایت غزنی به خبرگزاری بخدی گقت که تلاش ها برای درمان دانش آموزان  مکتب "مرادینه" آغاز شده است.
آقای رحیمی می گوید که آنان (مسوولان معارف غزنی) موضوع مبتلا شدن دانش آموزان مکتب مرادینه ولسوالی مالستان را به وزارت معارف و صحت عامه انتقال داده اند.
محمد اسماعیل "ابراهیم زی" رییس شفاخانه مرکزی در غزنی به خبرگزاری بخدی گفت که تا هنوز نوع ویروس بیماری دانش آموز تشخیص داده نشده است اما او تایید کرد که دو تیم صحی از مرکز ولایت و ولسوالی جاغوری به منطقه اعزام شده اند.
به گفته آقای ابراهیم زی علایم این بیماری دل دردی، ضعف، تب، لرزه است و بیمار از ناحیه گردن گرفتار کشیدگی طولانی مدت می شود که در برخی موارد این کشیدگی باعث بیهوشی در بیماران می شود.
رییس شفاخانه مرکزی غزنی می گوید که علایم بیماری دانش آموزان مرادینه نشان می دهد که بیماری آنها با موارد مشابه در چندین مکتب دخترانه مناطق دیگر افغانستان شباهت ندارد.
او تایید کرد که در حال حاضر کارمندان صحی در غزنی روی این موضوع کار می کنند تا ویروس که دانش آموزان مکتب مرادینه به آن مبتلا شده اند را تشخیص دهند.
براساس آمارهای ارائه شده از سوی شفاخانه مرکزی غزنی از مجموع 32 بیمار تا اکنون 4 دانش آموز در کلینیک محلی در مرادینه و 11 تن دیگر آنان در شفاخانه ولسوالی جاغوری منتقل شده اند.

نبود آب آشامیدنی صحی:
مقام های محلی در ولایت غزنی تایید کردند که نبود آب آشامیدنی صحی در مکاتب این ولایت بروز بیماری در بین دانش آموزان را افزایش داده است.
حمیدالله "دانش" عضو شورای ولایتی غزنی می گوید که براساس تحقیقات ابتدایی آنان نبود آب آشامیدنی صحی و آلوده بودن آب مصرفی، باعث بروز بیماری در بین دانش آموزان مکتب مرادینه شده است.
آقای دانش به خبرگزاری بخدی گفت: موضوع نبود آب آشامیدنی صحی را چندین بار با مسوولان در میان گذاشته اما تا هنوز به این درخواست توجه نشده است.
دانش هوشدار داد درصورت که زمینه مصرف آب آشامیدنی صحی فراهم نشود، تمامی دانش آموزان مکاتب مالستان به این بیماری مبتلا خواهند شد.
در سال های اخیر شماری از دانش آموزان دختر پس از آنکه وارد صنف های خود شدند به طور مرموز مسموم شدند.
گفته می شود افراد و گروه های که با رفتن دختران به مکاتب مخالف هستند شبانه وارد صنف های درسی می شوند و هوای این صنف ها را با مواد "سمی" آلوده می کنند
طالبان با آموزش دختران در مدارس عمومی به شدت مخالفند و تا حال همه موارد بیماری گروهی در میان دانش آموزان تنها در مکاتب دخترانه دیده شده است.
با این حال، عبدالقدوس "رحیمی" معاون تدریسی معارف ولایت غزنی دست داشتن طالبان در بیمار شدن دانش آموزان مکتب مرادینه را رد کرد.
او احتمال داده است که ممکن دآنش آموزان بیمار آب غیر صحی را مصرف کرده باشند.

یوع بیماری ناشناخته در بین دانش آموزان مکتب مرادینه مردم مالستان را به شدت نگران کرده است و حتی پیش از اینکه مقام های محلی مکاتب را در این منطقه تعطیل اعلام کنند، شمار دانش آموزان حاضر در مکاتب این ولسوالی به شدت گاهش یافته بود.

منبع: خبر گزاری بخدی