X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری
چهارشنبه 20 مهر‌ماه سال 1390

دره غوربند که یکی از سرسبز ترین دره های کشور میباشد. در این دره چهار واحد اداری در سطح ولسوالی (شینواری، سیاه گرد، شیخ علی و سرخ پارسا) واقع شده است. وهر کدام این ولسوالی ها از دره های پرنفوس در سمت شمال وجنوب تشکیل شده است. 

در مجموع در دره غوربند اقوام تاجک، هزاره، پشتون وسادات زندگی میکنند، از سال گذشته الی اکنون این دره به تدریج نا امن شده که در این اواخر این ناامنی ها شدت گرفته و متاسفانه تلفات زیادی جانی را در پی داشته است.

در اولین حمله مخالفین مسلح در بهار سال گذشته تیم از کارمندان ریاست صحت عامه بامیان مورد هدف قرار گفته که در نتجه یک کشته و دو زخمی در پی داشت.

بعد از این قضیه ترس و وحشت در مسیر دره غوربند برای شهروندان که از این مسیر مجبور به سفر بودند پایه گذاری شد، اما با آنهم بدلیل نبود امکانات جایگزین مردم مجبوربه استفاده از این جاده بودند و هستند. که قربانی های مالی وجانی را نیز متحمل شده اند.

شهادت جواد ضحاک رئیس فقید شورا ولایتی بامیان در این مسیر یکی از بزرگترین و سنگین ترین واقعه بود که واقع شد، این واقعه روحیه عمومی را در ولایت بامیان نهایت خدشه دار نموده بود.

قضایای زیادی که منجر به تلفات جانی ومالی شده را در این دره عموماً بیاد ندارم .

در آخرین مورد روز دو شنبه 18 میزان 1390 به اثر حمله مخالفین مسلح در قسمت پل رنگاب بالای موتر شرکت نولیمون که مسئولیت ترمیم وسایط پولیس ملی را به عهده دارد، یک تن کشته ودو تن دیگر مجروح شدند و واسطه شان تخریب شده است.

بمنظور تامین امنیت این مسیر مسئولین محلی بامیان قبلاً گفته بود که پشنهادات خویش را به کابل در مراجع زیربط فرستاده ولی تاهنوز این وضعیت ادامه دارد.

واین مسیر از لحاظ اداری مربوط ولایت پروان بوده نیروهای امنیتی بامیان از لحاظ صلاحیت کاری نمی توانند داخل اقدام شوند.